Konferencja prasowa Gabinetu Cieni ws. Deklaracji Rzymskiej.

23/03/2017

23 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem Rafała Trzaskowskiego oraz Sławomira Nitrasa dotycząca stanowiska rządu w sprawie Deklaracji Rzymskiej.

 

„Zbliża się 60-ta rocznica Traktatów Rzymskich. To moment podniosły i wyjątkowo istotny dlatego, że to jest moment, w którym również zaczyna się debata o przyszłości Europy. 60 lat wspólnoty europejskiej przyniosło Europie olbrzymie korzyści i wszyscy oczekują  na pozytywny przekaz ze strony Polski, sygnał konsolidacji i tego że wszyscy razem będziemy pracować na rzecz sukcesu integracji europejskiej” – mówił Trzaskowski.

„Tymczasem mamy sygnały tylko i wyłącznie negatywne. Pani Premier grozi tym że zawetuje deklarację, wypowiada się w sposób bardzo negatywny,  właściwie podkreśla tylko to, że w Europie źle się dzieje, że mamy do czynienia z kryzysem. To na pewno nie jest ten przekaz którego Europa oczekuje. To nie jest przekaz, który powinien popłynąć z Polski po tym co działo się tydzień temu kiedy to wiarygodność tego rządu została osłabiona i obniżona właściwie do zera.”

 

Trzaskowski przypomniał, że politycy PO i Nowoczesnej przedstawili pozytywną uchwałę dotyczącą uczczenia 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, jednak została ona odrzucona na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. UE.

„Posłowie PO i Nowoczesnej przygotowali bardzo pozytywną uchwałę mówiącą o tym, że czerpiemy swą siłę z integracji europejskiej, że Polska powinna zając należne jej miejsce w Europie,  że powinna być w samym środku decyzji, że powinna brać na siebie odpowiedzialność. Prawo i Sprawiedliwość odrzuca tę uchwałę i proponuje  swoją, która w dużej mierze jest uchwałą negatywną, koncentrującą się głównie na kryzysie.”

 

Sławomir Nitras podkreślił, że najważniejszym postulatem PiS jest zwiększenie roli parlamentów narodowych w procesie decyzyjnym w UE.

„W każdym parlamencie, w normalnym kraju europejskim przed takimi decyzjami, przed takimi ważnymi stanowiskami musi odbywać się debata. Polski Sejm nie był świadkiem debaty ani przed decyzją w sprawie niepoparcia Donalda Tuska w Brukseli, ani przed decyzją Pani Premier Szydło, która straszy zablokowaniem Deklaracji Rzymskiej. Domagamy się takiej debaty, domagamy się prawa opozycji do tego,  żeby Pani Premier wysłuchała naszej opinii, prawa opozycji do tego żeby Pani Premier przed Parlamentem zdała relację z efektów swojej polityki i planów rządu na przyszłość.”